High School

Jakob buys lunch at school on Mondays, Wednesdays, and Thursdays. He spends [tex]\$3.50[/tex] for each lunch. Which equation can be used to find the number of weeks, [tex]w[/tex], it will take Jakob to spend [tex]\$84[/tex] on lunch?

A. [tex]3.50w - 84[/tex]

B. [tex](3 \times 3.50)w = 84[/tex]

C. [tex]3w = 84[/tex]

D. [tex](3 + 3.50)w = 84[/tex]

Answer :

Jakob buys lunch on 3 days of the week, and each lunch costs \[tex]$3.50. This means his total spending for one week is calculated by:

$[/tex][tex]$
\text{Weekly spending} = 3 \times 3.50 = 10.50 \text{ dollars}.
$[/tex][tex]$

Let $[/tex]w[tex]$ represent the number of weeks. Since the total spending is \$[/tex]84, we set up the equation:

[tex]$$
10.50w = 84.
$$[/tex]

This is equivalent to writing:

[tex]$$
(3 \times 3.50)w = 84.
$$[/tex]

Thus, the correct equation is the one represented by choice 2.