Answer :
Final answer:
The price per kilo of tomatoes is calculated by dividing the total price Genet paid by the total weight in kilos. It is, therefore, P^(12).50 divided by 1.5 kilos.
Explanation:
Genet paid P^(12).50 for 1.5 kilos of tomatoes and is wondering about the price per kilo. Similar to the examples given in the chapters, to calculate the price per kilo, you should divide the total cost by the total weight. In this case, it will be P^(12).50 divided by 1.5 kg. Thus, the price per kilo of the tomatoes that Genet bought is P^(12).50 / 1.5 kilos.
Learn more about Unit Price Calculation here:
https://brainly.com/question/30366671
#SPJ11