High School

At a farmer's market 3 pounds of raspberries cost 10 dollars. How much will 122 pounds cost?


someone help, please!

Answer :

Final answer:

To find the cost of 122 pounds of raspberries at a farmer's market, we can set up a proportion based on the given information and solve for the unknown cost using cross multiplication.

Explanation:

To find out how much 122 pounds of raspberries cost, we can set up a proportion based on the given information. The ratio of pounds to cost is constant, so we can use it to solve for the unknown cost. Since 3 pounds of raspberries cost $10, we can write the proportion as: 3 pounds / $10 = 122 pounds / x dollars. We can then solve for x by cross multiplying: 3x = 122 * 10. Dividing both sides by 3, we find that x = 1220 / 3 = $406.67.

Learn more about Raspberry Cost here:

https://brainly.com/question/32386718

#SPJ1