College



8. A 9.7 ounce milk shake costs $3.45. There are 16 ounces in a pound. Determine the cost of a 5.5kg milkshake.


(454g per pound)

(10^-3 kilo unit = 1 unit)

8 A 9 7 ounce milk shake costs 3 45 There are 16 ounces in a pound Determine the cost of a 5 5kg milkshake

Answer :

The cost of a 5.5kg milkshake if 9.7 ounce milk shake costs $3.45 is $68.915.

Cost of 9.7 ounce milk shake = $3.45

Conversion of ounces into pound

One pound is equal to 16 ounces.

1ounces contain 1/16 pound.

9.7 ounces contain (1/16) × 9.7 pound.

9.7 ounces contain 0.606 pounds.

Cost of 0.606 pounds milk shake = $3.45

Conversation of pound into Gram

1 pound = 454g.

0.606 pounds = 454 × 0.606g

0.606 pounds = 275.12g

Conversation of gram into kilogram

1gram = 10^-3 kilo gram

275.12 gram = 275.12 × 10^-3 kilo gram

So, cost of 0.27512 kg milk shake = $3.45

cost of 1 kg milk shake = $3.45/ 0.27512 = $12.53

cost of 5.5 kg milk shake = $12.53 × 5.5 = $68.915

Thus, we calculated that the cost of a 5.5kg milkshake if 9.7 ounce milk shake costs $3.45 is

$68.915.

learn more about Pound or Ounces:

https://brainly.com/question/2598224

#SPJ9