The cost of a 5.5kg milkshake if 9.7 ounce milk shake costs $3.45 is $68.915.
Cost of 9.7 ounce milk shake = $3.45
Conversion of ounces into pound
One pound is equal to 16 ounces.
1ounces contain 1/16 pound.
9.7 ounces contain (1/16) × 9.7 pound.
9.7 ounces contain 0.606 pounds.
Cost of 0.606 pounds milk shake = $3.45
Conversation of pound into Gram
1 pound = 454g.
0.606 pounds = 454 × 0.606g
0.606 pounds = 275.12g
Conversation of gram into kilogram
1gram = 10^-3 kilo gram
275.12 gram = 275.12 × 10^-3 kilo gram
So, cost of 0.27512 kg milk shake = $3.45
cost of 1 kg milk shake = $3.45/ 0.27512 = $12.53
cost of 5.5 kg milk shake = $12.53 × 5.5 = $68.915
Thus, we calculated that the cost of a 5.5kg milkshake if 9.7 ounce milk shake costs $3.45 is
$68.915.
learn more about Pound or Ounces:
https://brainly.com/question/2598224
#SPJ9