Answer :
Final answer:
The cost would be (3x+1) * (9x²-3x+1).
Explanation:
This question is rooted in the principles of algebra and asks us to determine the cost of a certain number of kilos of grapes, given the cost of one kilo. If a kilo of grapes costs (3x+1) pesos, then the cost of any number of kilos is simply this cost times the number of kilos.
In general, if an item costs 'a' units of currency, the cost of 'b' units of that item is simply a*b. Using this principle, we can work out the cost of (9x²-3x+1) kilos.
Thus, the cost would be (3x+1) * (9x²-3x+1). This is based on the concept of multiplication of algebraic expressions.
Learn more about Algebra here:
https://brainly.com/question/24875240
#SPJ11