Answer :

Answer: 63

Step-by-step explanation:

You can set up a proportion cost/weight=cost/weight

[tex]\frac{147}{21} = \frac{x}{9}[/tex] Costs go on the top so x is cost for 9 kg

[tex]x=\frac{147*9}{21}[/tex]

x=63

Answer:

$63

Step-by-step explanation:

First find the cost of bananas per kilogram. To find that, divide $147 by 21

147/21=7

One kilogram of bananas costs $7

Now that you know the cost per kilogram, multiply $7 by the number of kilograms asked in the question, which in this case is 9

7*9=$63

9 kilograms of bananas costs $63