Answer :
The cost of the apples was $1.21 per kg before winters.
What is a expression? What is a mathematical equation? What is Equation Modelling?
A mathematical expression is made up of terms (constants and variables) separated by mathematical operators. A mathematical equation is used to equate two expressions. Equation modelling is the process of writing a mathematical verbal expression in the form of a mathematical expression for correct analysis, observations and results of the given problem.
We have in winters, the price of apples suddenly rose by $0.75 per kilo. Sam bought 3 kilos of apples at the new price, for a total of $5.88.
Assume that the cost before winters be $x per kg. Then, during the winters, the cost would be $(x + 0.75) per kg.
Now -
3 kg of apple cost $5.88
1 kg of apple will cost $(5.88/3) = $1.96 per kg
So, we can write -
(x + 0.75) = 1.96
x = 1.21
Therefore, the cost of the apples was $1.21 per kg before winters.
To solve more questions on Equations, Equation Modelling and Expressions visit the link below -
brainly.com/question/14441381
#SPJ2
[Refer to the question in english below -
In winter, the price of apples suddenly rose by $0.75 per kilo. Sam bought 3 kilos of apples at the new price, for a total of $5.88. Find the price before the price rose in winters]
Answer:
X + 0.75 x 3 = 5.88
Step-by-step explanation:
Explicación paso a paso:
X = 1k de manzanas
0.75 = lo que aumenta el valor de X
3 = los 3k de manzanas que equivalen a 5.88 como resultado
esa es la ecuacion, solo queda resolverla despejando las X del kilo para descubrir cuanto cuesta un solo kilo de manzanas