High School

En invierno, el precio de las manzanas subió repentinamente $0.75 por kilo. Sam compró 3 kilos de manzana al precio nuevo, por un total de $5.88.

¿Cuál era el precio original por kilo de las manzanas?

Answer :

The cost of the apples was $1.21 per kg before winters.

What is a expression? What is a mathematical equation? What is Equation Modelling?

A mathematical expression is made up of terms (constants and variables) separated by mathematical operators. A mathematical equation is used to equate two expressions. Equation modelling is the process of writing a mathematical verbal expression in the form of a mathematical expression for correct analysis, observations and results of the given problem.

We have in winters, the price of apples suddenly rose by $0.75 per kilo. Sam bought 3 kilos of apples at the new price, for a total of $5.88​.

Assume that the cost before winters be $x per kg. Then, during the winters, the cost would be $(x + 0.75) per kg.

Now -

3 kg of apple cost $5.88

1 kg of apple will cost $(5.88/3) = $1.96 per kg

So, we can write -

(x + 0.75) = 1.96

x = 1.21

Therefore, the cost of the apples was $1.21 per kg before winters.

To solve more questions on Equations, Equation Modelling and Expressions visit the link below -

brainly.com/question/14441381

#SPJ2

[Refer to the question in english below -

In winter, the price of apples suddenly rose by $0.75 per kilo. Sam bought 3 kilos of apples at the new price, for a total of $5.88​. Find the price before the price rose in winters]

Answer:

X + 0.75 x 3 = 5.88

Step-by-step explanation:

Explicación paso a paso:

X = 1k de manzanas

0.75 = lo que aumenta el valor de X

3 = los 3k de manzanas que equivalen a 5.88 como resultado

esa es la ecuacion, solo queda resolverla despejando las X del kilo para descubrir cuanto cuesta un solo kilo de manzanas